Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stroje berou práci. Rozbijme stroje!

Myslel jsem si, že po dlouhé předvolební kampani, která člověka již po několik týdnů bohatě zásobuje každodenní dávkou ekonomických bizarností, jsem už relativně netečný ke zprávám v českých médiích. Přecenil jsem ale sílu své vůle. Rozhovor ekonoma z CERGE-EI Filipa Pertolda „Na technologickou revoluci nejvíce doplácí střední třída“[1] publikovaném 23. 10. 2013 mne ale trochu zvedl ze židle.

Při čtení rozhovoru jsem si připadal, jako bych se ocitnul zpátky v romantickém věku prvních parních strojů, tkalcovských stavů a dělnických hnutí, které požadovaly zachování středověkých výrobních postupů. Ze steampunkové letargie nad počítačem mne vyprostilo nemilé zjištění, že to ale asi bylo myšleno vážně.

Domnívám se, že autor často ignoruje hlavní příčiny stavu, který popisuje a mylně čtenáři předhazuje abstraktní "pokrok" a "technologie" jako příčinu nárůstu sociální nerovnosti, kterou zřejmě považuje za škodlivou. Nabízím proto pár svých polemických myšlenek.

1. Technologický pokrok znamená hospodářský růst

Lidé jsou kreativní stvoření a lidské dějiny jsou dějinami neustálého objevování a inovování. Studnice nových nápadů je nekonečná stejně, jako lidská představivost. Technologický vývoj lidstva je dokonce akcelerující. Stěžovat si na "pokrok", díky kterému je náš život mnohonásobně jednodušší, pohodlnější a levnější, než byl za časů našich prarodičů, je proto velmi pokrytecké.

Je jasné, že strukturální změny v ekonomice mohou (ale také nemusí) vést k přechodným výkyvům na trhu práce, což může některým lidem komplikovat život. Ty jsou ale tržním mechanismem v relativně krátké době vyrovnány tím, že se podniky a pracovní síla přizpůsobí novým podmínkám. Ve finále se pak mají všichni po všech stránkách lépe, než v předešlé situaci.

 2. Polarizace trhu práce je normální

Polarizace trhu práce je zcela normální jev, který probíhá po staletí a je spojený s přerodem od středověkého uspořádání společnosti ve společnost moderní. Co autor rozhovoru zapomíná zmínit je současná bezprecedentní prostupnost společenských vrstev. Žijeme v době, kdy se může kdokoli, kdo je pilný a chce na sobě tvrdě pracovat, stát majitelem firmy nebo dobře placeným manažerem. Neexistují sociální normy, které by kohokoli diskvalifikovaly z trhu práce, nebo mu zabraňovaly vyhoupnout se na pracovní pozici, která ho více baví, nebo mu přináší vyšší mzdu.

 3. Fatální selhávání školství

Ano, být živený po pět let státem je bezva věc. Studuje-li při tom člověk politologii nebo podobný "užitečný" obor, může se dozvědět i spoustu věcí o vývoji demokracie na Balkáně mezi lety 1732-1747. Touto "užitečnou" pílí v tržně často omezeně použitelném oboru lidského vědění ale člověk ztrácí pět let potenciální praxe ve standardním zaměstnání  a poté pláče na úřadu práce, že jej v žádné firmě nechtějí.

Řešení problému je překvapivě jednoduché – zavedení školného v podobě spoluúčasti na studijních nákladech. Každý student by poté musel rozmýšlet, jestli mu ten či onen obor nabídne uplatnění, které mu stojí za pět let školného. Domnívám se, že by takové opatření odstranilo inflaci absolventů, kteří mají titul z "povídání o říkání".

 4. Nečinorodá střední třída

Ne nadarmo se říká, že když potřebuješ pomocnou ruku, najdeš ji na konci své paže. Mnozí spoluobčané by si měli toto heslo ale častěji opakovat. Neustálé žehrání na "zlého" kapitalistického zaměstnavatele, neodpovídající práci a mizerný plat, ale vede – typicky česky - velmi málo lidí k tomu, aby opravdu změnili svůj život k lepšímu.

 5. Evropské zpohodlnění

Problémem, o kterém raději nikdo nemluví, je narůstající pohodlnost lidí vzít na sebe rizika spojená s osamostatněním. V "bezrizikovém" evropském prostoru, kdy se o vás někdo jiný vždy postará (respektive ti, kdo odvádí daně se na vás vždy povinně složí), lidé ztrácí odvahu stát se pány vlastního života. Očividný rozdíl přináší průzkum, podle kterého chce v EU založit své podnikání 4 % mladých Evropanů. Naopak v USA se chce na vlastní nohy postavit 21 % mladých studentů.

 6. Silný stát je brzdou, nikoli motorem růstu

Nedůvěra ve vlastní síly vede k posilování sil státu. Jeho rozrůstání poté logicky vede k vytlačování soukromé aktivity. A to buď přímo (stát podniká v poskytování služeb akvaparků, cukráren, výroby piva nebo energie), nebo nepřímo uvalováním regulací a zákazů na činorodé lidi. Stále se zvyšující daňové a "pojistné" požadavky státu, za které si ve finále podnikatel platí subvence pro svoji státní konkurenci, pak vede k vytlačování malých podnikatelů, kteří by měli být pilířem hospodářství, pryč z trhu. Problémem, jak je vidno, tedy nejsou "zlé" technologie, ale drahý nabobtnalý stát.

Co s tím dělat?

Technologie za nic (kromě růstu produktivity a hospodářského růstu) nemohou. Hledáme-li, co by se mělo na trhu práce změnit, tak to je především:

a)    reforma vysokého školství které by mělo přestat produkovat tržně omezeně potřebné absolventy jako na Fordově běžícím pásu,

b)   omezení vlivu státu, který by se měl přestat míchat do věcí, do kterých mu nic není,

c)    rozvolnění pracovní a sociální legislativy a navazujících regulací,

d)   výchova lidí k tomu, že starat se sám o sebe není nic nemravného.

 



[1] http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-filipem-pertoldem-o-polarizaci-spolecnosti-pgh-/ekonomika.aspx?c=A131022_150131_ekonomika_neh

Autor: Ivo Strejček | středa 23.10.2013 13:02 | karma článku: 40,41 | přečteno: 4955x
  • Další články autora

Ivo Strejček

JFK: 50 let poté

Přesně před padesáti lety, 22. 11. 1963, projížděla kolona amerického prezidenta Johna F. Kennedyho centrem Dallasu. Tisíce lidí, které stály to odpoledne v ulicích, přišly s nadšením byť jen na malý okamžik zahlédnout nejmladší hlavu státu v historii USA. Při průjezdu otevřené limuzíny s prezidentským párem po Dealey Plaza padly tři výstřely z kulovnice levicového extremisty. Amerika se za zvuku ticha zastavila.

22.11.2013 v 11:05 | Karma: 10,55 | Přečteno: 405x | Ekonomika

Ivo Strejček

Česká státní socialistická banka

Období několika týdnů před každým volebním kláním je vždy pestré na spoustu bizarních návrhů, kterými se politické strany pokoušejí legální formou uplatit voliče, aby získaly jejich volební hlas.

10.9.2013 v 10:21 | Karma: 25,91 | Přečteno: 848x | Ekonomika

Ivo Strejček

Perverznost evropského práva

Dnes vynesl norský soud rozsudek nad masovým vrahem Breivikem. Za vraždu 77 lidí mu dal jen 21 let vězení. S tímto rozsudkem nelze polemizovat, ale je další výpovědí nejen o hluboké krizi evropského práva, ale evropské společnosti jako celku.

24.8.2012 v 11:31 | Karma: 34,54 | Přečteno: 2386x | Politika

Ivo Strejček

Zvyšování DPH považuji za pitomost! Jsem proto debil?

Dnes ráno jsem byl panem premiérem Nečasem nepřímo označen za debila. Na otázku Lidových novin, zda po odmítnutí návrhu na zvýšení DPH v Senátu stáhne tento návrh ze stolu, dle LN odpověděl:

17.8.2012 v 11:37 | Karma: 37,86 | Přečteno: 2339x | Ekonomika

Ivo Strejček

Podpis za dvacku? No a proč ne, když jste to chtěli..

Humbuk posledních dní o „nefér“ přístupu pana Vladimíra Dlouhého ke sběru podpisů nutných pro kandidaturu na prezidenta ČR je vlastně zcela mimo mísu.

16.8.2012 v 12:11 | Karma: 18,18 | Přečteno: 1316x | Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4604x
Student ekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE a ředitel Institutu pro studium ekonomiky a politiky

(www.isep.cz, Facebook: http://www.facebook.com/isep.cz)

Seznam rubrik