Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařská šlechta ministra Hegera

27. 02. 2012 11:31:58
Nejnovějším "reformním" počinem ministra zdravotnictví Hegera z TOP09 je návrh na zvýšení odvodů do zdravotního systému pro lidi s příjmy nad 150 000 Kč měsíčně. Nejde o nic jiného, než o pozůstatek ministerstvem absolutně zpackaného řešení nátlakové vyděračské akce lékařských odborářů "Děkujeme, odcházíme" ze začátku minulého roku. Odhadovaný dodatečný výběr ze zvýšené zdravotní daně (někteří jí eufemisticky nazývají "pojištění") jsou podle médií 2mld. Kč, které by byly použity pouze na zvýšení platů lékařů.

Tento do značné míry skandální návrh, stejně jako měkký přístup k lékařským odborům, pouze posiluje vnímání lékařů jako exkluzivní skupiny lidí, které se má každý klanět, aby mu náhodou nezašili při operaci slepého střeva skalpel do břicha.

Nápad ministra Hegera musíme vnímat v odlesku převažujícího paradigmatu uvnitř „pravicové“ TOP09, že je dobré "všem brát, některým (lékařům, Řekům..) dávat". Jak se ale výsledcích práce na resortech ovládaných TOP09 ukazuje, jde o přesvědčení dost perverzní.

Návrh zvýšení odvodů stojí na vratkých nohách minimálně ve dvou rovinách – proč zvyšovat odvody právě "vysokopříjmové" skupině, a proč vůbec lékařům v současném systémovém rámci zvyšovat platy.

Zdaleka nejméně zdravotní péče v poměru k odvodům do zdravotního systému čerpá právě dosti útlá skupina lidí s vysokými příjmy. Vybrané peníze by nešly do průběžného systému hrazení péče třeba pro nemocné rakovinou, ale výhradně do kapes lékařů. Proto je zvýšení zdravotní daně nejen nepotřebné, ale principiálně nepřípustné. Když chce ministr Heger peníze na plnění svých slibů panu Engelovi, ať hledá úspory v rámci resortu a netahá z lidí úplně zbytečně stále víc peněz!

Studie ukazují, že mezi profesními skupinami ekonomii rozumí nejméně lékaři, právníci a učitelé. Proto se nemůžeme podivovat tomu, že skupina českých lékařů nemůže pochopit, že peníze na uspokojení jejich mzdových požadavků prostě nejsou. Navíc v době zvyšování daní a utahování opasků by nějaká elementární sociální soudržnost některých lékařů se zbytkem pracujících byla po několikeré demonstraci lhostejnosti a zcela chybějící společenské integrity asi spíše překvapivá.

Zvýšení platů lékařů bez jakéhokoli náznaku tlaku na lepší produktivitu, nedej bože na systémové úspory, by pouze konzervovalo současné socialistické zdravotnictví.

Zdravotnictví nepotřebuje plošné zvyšování platů, ale výrazné zpružnění odměňování a liberalizaci provádění lékařské praxe. Když je někdo šikovný a pracuje dobře a tvrdě, je normální, že má vyšší mzdu. Naopak ten, kdo se místo práce spíš věnuje organizování odborové buňky na svém pracovišti a mezi pacienty má hrozivou pověst, by zákonitě měl mít mzdu nižší.

Tak to ale v České republice ("překvapivě") nechodí. Tlak některých skupin lékařů na vyživování mzdového seniorního tabulkového systému je proto logický, jelikož asi jen málokterý organizátor "Děkujeme, odcházíme" by si asi přál hodnocení svého výkonu podle objektivních kritérií a ne paušálních tabulek.

Bez hluboké systémové reformy, liberalizace a zpružnění odměňování ve zdravotnictví se budeme neustále točit ve spirále požadavků lékařské šlechty. Ta svým přístupem vydírá vládu, společnost, ale hlavně poškozuje ty poctivé lékaře, kteří se podobných nátlakových akcí neúčastní a radši se věnují léčení svých pacientů.

Autor: Ivo Strejček | pondělí 27.2.2012 11:31 | karma článku: 45.96 | přečteno: 11042x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Beránek

Migrace a Velká Zelená Zeď v Africe

Co to vlastně je Velká zelená zeď v Africe? Může to být krok správným směrem? A může to způsobit nějaký převrat v problémech, které řeší celý svět?

19.8.2017 v 19:42 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 538 | Diskuse

Karel Ryšán

Laická úvaha - jak si zahospodařit

Bez práce nejsou koláče. Tahle fráze se ještě čas od času omílá, i když stále méně. Lidé cítí, že není tak úplně pravdivá. Protože kdo by se špinil, namáhal si záda namáhavou prací?

19.8.2017 v 10:26 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 211 | Diskuse

Pavel Makovec

Zakážou volby! Zakážou volby?

"Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali" říkala již Emma Goldman, americká anarchistka a mírová aktivistka litevského původu ("If voting changed anything, they'd make it illegal")...

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 36.47 | Přečteno: 3535 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak jsem se kvůli ČSSD stala nezaměstnatelnou

ČSSD je bezesporu mimo. Ale mimo realitu je bezesporu i paní Šichtařová. Nebo jí snad taky hrozí propuštění kvůli zvýšení minimální mzdy a nahrazení robotem?

18.8.2017 v 18:33 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 1150 | Diskuse

Petr Havelka

Dokážeme rozumně nakládat s odpady?

Evropské trendy v odpadovém hospodářství mají jasný směr: více recyklovat a rovněž využívat zbytkový komunální odpad k výrobě energie. Česká legislativa ale za evropským přístupem pokulhává a podporuje výstavbu dalších spaloven.

18.8.2017 v 11:28 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 187 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4599
Student ekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE a ředitel Institutu pro studium ekonomiky a politiky (www.isep.cz, Facebook: http://www.facebook.com/isep.cz)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.