Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici a oslíček Otřes se

5. 09. 2011 14:48:10
Každý přibližně víme, kolik peněz odvádíme ze své mzdy na sociálním a zdravotním pojištění a dani z příjmu. Málokdo by ale dokázal vyčíslit, kolik měsíčně odvede na různých skrytých daních a poplatcích.

Po večeři v restauraci zpravidla nekontrolujeme, jakou část ceny steaku s hranolkami restauratér odvedl do státní kasy. U stojanů na benzínkách většinou nepropočítáváme, o kolik by mohl být litr naturalu levnější, kdyby nám jej neprodražovala spotřební daň. V hospodě u piva nevedeme debatu o tom, kolik úředníků nebo učitelů naše spotřeba alkoholu zaplatí.

V době nástupu dluhové krize eurozóny a „sanace“ veřejných rozpočtů po hospodářské krizi bychom si ale účtenky měli začít kontrolovat čím dál častěji!

Během hospodářské krize minulých let se skryté deficitní pukliny ve veřejných financích ze dne na den staly propastmi, se kterými je potřeba něco rychle dělat. Je s podivem, že se drtivá většina politiků nepoučila z vývoje v Řecku, Portugalsku, Irsku, Maďarsku a dalších státech, balancujících nad bankrotovou propastí kvůli neuvážlivému rozhazování. Místo škrtání ve výdajích „rozežraného“ státu se dnes vlády většinou snaží vyhnat čerta ďáblem – tedy zasypáváním deficitních propastí stále novými výdaji, „aby se kola ekonomiky opět roztočila“.

Kde ale na výdaje vzít peníze, když by občan těžce nesl zvyšování už dnes vysokých daní z práce? Někteří vykukové z řad zákonodárců a zastupitelů mají jednoduché řešení – pojďme poplatníka zdanit tak, aby to neměl na očích a moc ho to tedy na první pohled nebolelo. Jako nástroj zbabělého maskovaného zdanění proto existuje DPH, spotřební daně, různé majetkové daně, nebo správní a obecní poplatky.

Právě v obdobích, kdy se veřejným rozpočtům nedostává peněz, najednou vidíme překotnou snahu politiků o veřejné blaho a starání se o naše dobro zdaňováním „špatných a nemravných věcí“, nebo prostě bezostyšné uvalení daňové povinnosti na poplatníka, aniž by se vůbec trápili nějakým zdůvodňováním.

Politikům začne z ničeho nic záležet na našem jídelníčku (pojďme zdanit alkohol, hamburgery a sladké nápoje a sveďme to na narůstající obezitu populace), rozhodnou se zdanit bankovní transakce (není přece horších lidí, než kořistnických podnikatelů a bankéřů) nebo se z nich stanou hlasatelé zelené ideologie (firmy mají pořád dost peněz, pojďme jim zdanit emise a výrobu). V Itálii dokonce došli politici tak daleko, že v rámci boje s rozpočtovými dírami hodlají zdanit i mafií ovládanou prostituci.

V Česku se stává specifickým příkladem rýžování peněz i starosty tak oblíbené měření rychlosti v obci, kdy v některých městech jsou řidiči předmětem vyslovené buzerace strážníky, aby si pan starosta mohl přestřihnout nějakou tu pásku na „obecně prospěšné akci“ a nechal se u toho vyfotit do obecních novin.

Jako výhodný nástroj k posílení příjmové strany obecních rozpočtů se využívá i daň z nemovitosti a obecní poplatky, jejichž výše roste úměrně s tím, jak moc se město nebo obec angažují v kultuře, sportu a jiných podnikatelských činnostech.

Na celostátní úrovni se můžeme smát nad parlamentními machinacemi s návrhy na změnu DPH, které je normálnímu občanovi také poměrně skryté. Pod záminkami důchodové reformy a vytváření prostoru pro soudružskou pomoc bankrotem ohroženým státům Eurozóny musí daň z přidané hodnoty podle ministra Kalouska vzrůst. To, že kvůli udržování bohatých státních výdajů podraží většina statků a služeb na trhu, už nikoho moc nezajímá – občan má přece peněz dost a redukovat počty úředníků je nepopulární.

Chceme-li vyrovnané rozpočty a alespoň zafixování aktuální míry zadlužení nás - budoucích generací, hra na „oslíčku, otřes se“ není tou pravou cestou. Daňový poplatník totiž není nevyčerpatelný oslíček jako v pohádkách a pouze zásadní redukční dieta veřejných rozpočtů na všech úrovních a tvrdé systémové reformy mohou zabezpečit, že na namydlené dluhové skluzavce začneme zvolna brzdit!

Autor: Ivo Strejček | pondělí 5.9.2011 14:48 | karma článku: 23.55 | přečteno: 1385x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Krize islámského světa - terorismus i migrace jsou důsledkem globalizace našeho světa

Jaké jsou ale příčiny té krize? Názory oscilují od paušálního obviňování islámu až k sebemrskačství, které svádí vinu na naši západní civilizaci. Zapomínáme však, že: What is globalization for the West is imperialism for the rest.

24.6.2017 v 9:30 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 95 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Vlhké sny bruselské šlechty aneb když Tusk znásilňuje Lennona

Donald Tusk, předseda evropské rady, si na summitu EU pomohl slovy Johna Lennona. Vzhledem k nevalné úrovni politiků EU a jejich socialistickému smýšlení si nejsem jistý, zda neměl na mysli nebo na srdci spíše Lenina.

24.6.2017 v 9:11 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 352 | Diskuse

Zdenek Horner

Hodnota není mechanismus

Fetišizace postupu, funkce, mechanismu, jak chcete, nabývá u nás a v zemích V4 vrcholu. V tom jsme na východě mistři. Schválíme si nějaký zákon a pak najdeme mechanismy, jak zákon obejít. Zákon měl původně smysl – hodnotu.

23.6.2017 v 22:59 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 184 | Diskuse

Bohumír Šimek

Kdo je Andrej Babiš a jeho ANO?

V každé vlivné politické straně jsou politici usilující o službu národu a jsou služebníci kmotrů a mafiánů. Jen u lidovců služebníka kmotrů už neznám.

23.6.2017 v 21:38 | Karma článku: 22.97 | Přečteno: 805 | Diskuse

Jan Dvořák

Zeman a Sobotka – kdo z nich je vícekrát člověkem? Nebo jen sviní a mentálním rozpadlíkem?

Pokud zvolíme pro posuzování tradiční kritérium, tedy lingvistický lakmusový papírek, že kolik kdo zná jazyků, tolikrát je člověkem, mohl by Sobotka Zemana předstihnout.

23.6.2017 v 17:15 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 621 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4598
Student ekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE a ředitel Institutu pro studium ekonomiky a politiky (www.isep.cz, Facebook: http://www.facebook.com/isep.cz)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.