Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonsko: Mýtus o blahodárnosti ničení v praxi

Je to zkáza! Po zničujícím zemětřesení a přílivové vlně tsunami zůstaly v pobřežních oblastech Japonska nejenom obrovské materiální škody, ale bohužel i stovky mrtvých. Z hodiny na hodinu zmizely tisíce domů, silnice a dálnice roztrhal vodní živel, rybářské lodě se ocitly na zničených polích kilometry ve vnitrozemí. Výpadek elektřiny působí obrovské problémy v jaderných elektrárnách poblíž epicentra zemětřesení. Jak málo stačí, abychom si připomněli, jak mocná je síla přírody.

Již několik hodin po prvních zprávách o tragédii se začaly v médiích objevovat komentáře, že „všechno zlé je na něco dobré“ a rekonstrukce zničených oblastí povede k růstu japonské ekonomiky. S podobnými názory se můžeme setkávat téměř po každé tragédii, kdy došlo velkým, plošným škodám na majetku – války, zemětřesení, či teroristické útoky v New Yorku před deseti lety.

Hlavními argumenty hlasatelů růstu postaveného na tragédiích bývá, že akutní potřeba vybudovat nové domy, silnice a továrny stimuluje poptávku, podporuje využití a zavádění modernějších technologií a vede k vyšší produktivitě. Je dobré hledat na každé situaci pozitiva. V tomto případě ale jde o klasický omyl zaměření se pouze na jasně viditelné důsledky bez pohledu na problém v celé jeho šíři a složitosti.

Už před více než 160 lety vydal francouzský ekonom a novinář Frédéric Bastiat esej „Co je a co není vidět,“ ve kterém mistrně ukázal na příkladu rozbitého okna nesmyslnost obhajování ničení.

To, že hoch rozbije míčem skleněnou tabuli okna se v první chvíli zdá jako ekonomicky blahodárný počin roztáčející kola ekonomiky – sklenář dostane zaplaceno za nové okno. Na druhý pohled ale vidíme, že společnost nejprve o tabuli skla přišla a teprve poté ji opět získala za náklady, které mohly být využity na pořízení jiného statku, lépe uspokojujícího potřeby majitele okna. Rozbití okna tedy nevytvořilo žádný dodatečný čistý produkt.

Úplně stejně tak to funguje i v mnohem větším měřítku, jakým je japonská katastrofa. Nové domy a továrny budou vidět. Zboží, které mohlo být vyrobeno za finance investované do nové výstavby, nikdy viděno nebude.

Hodnota zničených domů byla spláchnuta přílivovou vlnou do moře a to pro Japonsko znamená ztrátu. Veškeré peníze, které budou investovány do oprav budou pouze tuto ztrátu „umazávat,“ než se zásoba kapitálu (tedy domy, auta, lodě, ledničky...) dostane na stejnou úroveň, jakou měla před zemětřesením. Tyto náklady na rekonstrukci země přitom mohly být, v případě, že by nedošlo k žádnému ničení, použity k nákupu dodatečných aut a televizorů, které by zvyšovali pohodlí a užitek Japonců. Tehdy by docházelo k ekonomickému růstu a konkurenčnímu tlaku na inovace.

Další otázkou je, kde na rekonstrukci země obyvatelé, kteří přišli o všechno, vezmou. Jejich nahromaděný kapitál uložený zejména v nemovitostech a firmách nenávratně zmizel. Japonské podniky začnou repatriovat kapitál ze zahraničí (omezení investic), vláda vytiskne peníze (inflace), a/nebo si je s úrokem půjčí (zadlužení, tedy odložené zdanění). Jakákoli metoda financování přináší menší či větší ekonomickou ztrátu oproti původnímu stavu.

To, co se stalo v Japonsku nám opět ukazuje, že ničení za žádných okolností nemůže vést k reálnému hospodářskému růstu, tedy růstu bohatství. Jde jen o nahrazení ztraceného kapitálu. Ztracené životy ale nahraditelné nejsou.

 

Autor: Ivo Strejček | neděle 13.3.2011 10:01 | karma článku: 23,30 | přečteno: 2048x
  • Další články autora

Ivo Strejček

JFK: 50 let poté

Přesně před padesáti lety, 22. 11. 1963, projížděla kolona amerického prezidenta Johna F. Kennedyho centrem Dallasu. Tisíce lidí, které stály to odpoledne v ulicích, přišly s nadšením byť jen na malý okamžik zahlédnout nejmladší hlavu státu v historii USA. Při průjezdu otevřené limuzíny s prezidentským párem po Dealey Plaza padly tři výstřely z kulovnice levicového extremisty. Amerika se za zvuku ticha zastavila.

22.11.2013 v 11:05 | Karma: 10,55 | Přečteno: 405x | Ekonomika

Ivo Strejček

Stroje berou práci. Rozbijme stroje!

Myslel jsem si, že po dlouhé předvolební kampani, která člověka již po několik týdnů bohatě zásobuje každodenní dávkou ekonomických bizarností, jsem už relativně netečný ke zprávám v českých médiích. Přecenil jsem ale sílu své vůle. Rozhovor ekonoma z CERGE-EI Filipa Pertolda „Na technologickou revoluci nejvíce doplácí střední třída“[1] publikovaném 23. 10. 2013 mne ale trochu zvedl ze židle.

23.10.2013 v 13:02 | Karma: 40,41 | Přečteno: 4955x | Ekonomika

Ivo Strejček

Česká státní socialistická banka

Období několika týdnů před každým volebním kláním je vždy pestré na spoustu bizarních návrhů, kterými se politické strany pokoušejí legální formou uplatit voliče, aby získaly jejich volební hlas.

10.9.2013 v 10:21 | Karma: 25,91 | Přečteno: 848x | Ekonomika

Ivo Strejček

Perverznost evropského práva

Dnes vynesl norský soud rozsudek nad masovým vrahem Breivikem. Za vraždu 77 lidí mu dal jen 21 let vězení. S tímto rozsudkem nelze polemizovat, ale je další výpovědí nejen o hluboké krizi evropského práva, ale evropské společnosti jako celku.

24.8.2012 v 11:31 | Karma: 34,54 | Přečteno: 2386x | Politika

Ivo Strejček

Zvyšování DPH považuji za pitomost! Jsem proto debil?

Dnes ráno jsem byl panem premiérem Nečasem nepřímo označen za debila. Na otázku Lidových novin, zda po odmítnutí návrhu na zvýšení DPH v Senátu stáhne tento návrh ze stolu, dle LN odpověděl:

17.8.2012 v 11:37 | Karma: 37,86 | Přečteno: 2339x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4604x
Student ekonomie na Národohospodářské fakultě VŠE a ředitel Institutu pro studium ekonomiky a politiky

(www.isep.cz, Facebook: http://www.facebook.com/isep.cz)

Seznam rubrik